Blog

Wiosna i lato na łące – kwiatów tysiące – aktywności na słoneczne i pochmurne dni.
Nadeszła pora wiosenno – letnia – czas na który czekały dzieci, rodzice no i oczywiście Freblanki. Mnogość naturalnych materiałów może przyprawiać o zawrót głowy. Żeby ułatwić pracę i sobie i innym pomyślałam, że fajnie byłoby uporządkować aktywności tematycznie. I tak powstał ten zbiór zabaw i propozycji działań do wykorzystania w pracy z przedszkolakami. A to wszystko w tematyce KWIATÓW.
Co to za poruszenie? Freblowski Teatrzyk na wprowadzenie.
Teatrzyki Freblowskie mają magiczną moc: zaciekawiają, inspirują, opowiadają, uczą, dają do myślenia, pobudzają wyobraźnię. Cała masa możliwości – jak z niczego zrobić COŚ. Nie ukrywam, że duży udział w pokochaniu przeze mnie tego elementu edukacji miała Kasia Małek – cudowna dusza – która swoim optymizmem zaraziła całą Polskę 😊
Teatrzyk Freblowski jest niesamowity w swojej prostocie – nie musimy mieć pięknie przygotowanych postaci czy precyzyjnych dekoracji. Dużą rolę w całym przedsięwzięciu odgrywa właśnie symbolizm. I tak w magiczny sposób – kula zawinięta w zielony tiul zamienia się w Panią wiosnę. Żółta piłeczka na stelażu z Daru nr. 2 w słońce – które w miarę upływu czasu ma coraz dłuższe promienie. Z Darów 1.1, 7,8,9,10 powstaną piękne kolorowe kwiaty – wystarczy nam tylko kilka chwil i masa mocująca.
– ścinki materiałów, tiule – dają wspaniałą bazę – będą wodą, trawą, śniegiem – zależnie od koloru – równie dobrze sprawdzi się bibuła. Możesz przykryć nimi stolik, położyć na podłodze.
– materiały naturalne – kamyki, patyczki, plastry drewna, kawałki kory, suche kwiaty – dadzą dzieciom wskazówkę dotycząca miejsca w jakim odgrywa się przedstawienie – no i pięknie wyglądają 😊
– sztuczne trawy, kwiaty, listki, bluszcz – kiedyś w każdym domu były sztuczne rośliny – możemy dać im drugie życie – będą idealnym dopełnieniem naszej scenografii
– Dary Froebla (choć właściwie nie są niezbędne) – możesz z nich stworzyć kukiełki, elementy stałe, zwierzęta
Przygotowaniem możesz zająć się sama – mogą też pomóc Ci w tym dzieci. Podczas czytania opowiadania lub mówienia wiersza ważne jest animowanie elementami teatrzyku aby przykuć uwagę dziecka do istotnych szczegółów. Nie musisz wykorzystywać wszystkich materiałów – w teatrzyku nie chodzi o to aby był „na wypasie” – ale o przesłanie.

Tekstów o wiośnie jest wiele – mój wybór padł na Wiosenne Przebudzenie – gdzie pojawiają się nazwy wielu kwiatów. Po przeczytaniu opowiadania – dzieci nazywały poznane kwiaty – wspólnie porównywaliśmy sylwety z teatrzyku z rzeczywistymi fotografiami. Każdy mógł samodzielnie ułożyć wybrany kwiat na tacy wykorzystując Dary, później rysowaliśmy też kwiaty kredkami. I tu wielka uwaga – nie zrozumcie mnie źle, nie jestem wrogiem ksero – ale dzieci w obecnych czasach maja problem z zaprojektowaniem swojej pracy. Pozwólmy im więc na samodzielne narysowanie łodygi, liści, płatków. To nic że nie będą doskonałe, może trochę krzywe, na początku może nie do poznania. Możliwość SAMODZIELNEGO stworzenia czegokolwiek umacnia w dzieciach poczucie pewności siebie – pomagamy im zrozumieć, że one to potrafią.
Wiosna kwiaty obudziła i na tacach ułożyła – rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz kompetencji matematycznych.
To zajęcie jest zaprojektowane tak aby dzieci mogły pracować w grupie darów lub w porannym kole. Na tacy przyklejamy łodygi z Daru 9. I znowu – potrzebujesz masy mocującej – już na kilogramy chyba kupuję. W zależności od liczby dzieci mogą to być 3 do 5. Nad lub pod łodygami ułóż po jednej karcie matematycznej (różne kolory, różna ilość oczek). Zadaniem dziecka jest stworzenie kwiatu z tyloma płatkami i w takim kolorze jak wskazuje karta – dla utrudnienia w grupie Darów można dołożyć karty figur.

Letnie Malowanie – każdy artystą się stanie
Jedna z moich bardziej lubianych aktywności – potrzebujesz rolki folii typu strecz, farb i pędzli (choć palce lub rośliny też wystarczą). Folię owijamy wokół drzew dzieci stają dookoła i tworzą co im do głowy wpadnie. Wariacją na temat tej aktywności jest możliwość pomalowania folii klejem – wtedy dzieci mogą naklejać drobne trawy, kwiaty liście, tworząc naturalny obraz.


Obrazy z natury – nikt nie jest ponury
Weźcie kawałek kartonu oklejony dokładnie taśmą dwustronną i wybierzcie się do lasu – tak czeka na Was magiczny świat – którego cząstkę możecie zabrać ze sobą. Poprzez naklejanie wybranych elementów dzieci SAMODZIELNIE tworzą NIEPOWTARZALNE dzieło.
Karolina Ciereszko
Zapoznaj się z naszą ofertą!
Wspólnie ustalimy optymalny plan działania, który pozwoli osiągnąć Twoje cele.